Campionatul Republicii Moldova 2015
Astazi, 15 iunie, a avut loc ceremonia de inchidere a celui mai important turneu national al anului - Campionatul Republicii Moldova 2015. Turneul, organizat de Federatia de Tenis din RM si desfasurat sub egida Ministerului Tineretului si Sportului al RM, a jucat un rol decisiv pentru mai mult sportivi, dat fiind faptul ca reprezintă un criteriu de bază pentru selectarea sportivilor și includerea lor în loturile naționale participante la evenimentele de anvergura de vară din lumea tenisului european și anume Campionatul European Individual „European Junior Championships” (U14, U16, U18) și Campionatul European pe Echipe „Tennis Europe Nations Challenge by Head” (U12).
Turneul a intrunit in jur de 200 de sportivi din toata republica, care au demonstrat iscusinta atat la proba de simplu, cat si la probele de dublu si dublu-mixt.
Ceremonia oficiala de inchidere a Campionatului RM a luat start cu intonarea imnului Republicii Moldova. Oaspetii de onoare, prezenti la eveniment - Consilierul Ministrului Tineretului si Sportului, Pavel Chetreanu, Presedintele FTM Marina Tauber, Membrul Biroului Federal al FTM, Grigore Cusnir si Directorul interimar al Scolii Sportive Specializate Republicane de Tenis Nicolae Danila, i-au salutat pe cei prezenti si i-au felicitat pe sportivii, care au participat in cadrul acestei competitii extrem de importante, dar in special premiantii campionatului, care pe langa punctele in clasamentul national, si-au asigurat loc in echipe nationale, participante in cadrul turneeler mentionate mai sus.
Astfel, prezentam atentiei Dumneavoastra sportivii, ce au ocupat locuri de frunte in cadrul Campionatului RM:
Red:
Locul I - Virtosu Daria
Locul II - Boclinca Daniel
Locul III - Pristupa Vlad
Locul IV - Russu Olga
Orange:
Locul I - Marinov Alexandr
Locul II - Cazmali Vladimir
Locul III - Gargalic Igor
Locul IV -Zabolotnaia Eva
F-10:
Locul I - Gherman Iulia
Locul II - Bozova Anastasia
Locul III - Mocanu Anghelina
F-12:
Locul I - Gamretcaia Arina
Locul II - Sosnovschi Cristina
Locul III - Cebotari Nicoli
F-14:
Locul I - Farima Renata
Locul II - Jolea Nica-Veronica
Locul III - Akhalaia Mariami
F-16:
Locul I - Zaicenco Alexandra
Locul II - Medvedcova Vlada
Locul III - Ivasco Ecaterina
B-10:
Locul I - Cazac Ilie
Locul II - Chirtoaca Alexandru
Locul III - Omarov Mihail
B-12:
Locul I - Cazac Maxim
Locul II - Russu Alexandr
Locul III - Boclinca Bogdan
B-14:
Locul I - Snitari Ilie
Locul II - Virtosu Alexei
Locul III - Andries Alin
B-16:
Locul I - Vitcov Alexandru
Locul II - Dontu Vasile
Locul III - Snitari Chiril
B-18:
Locul I - Matvievici Egor
Locul II - Cretu Cezar
Locul III - Vascautan Adrian
Seniori:
Locul I - Matvievici Egor
Locul II - Cretu Cezar
Locul III - Vitcov Alexandru
Dublu 10:
Locul I - Bozova Anastasia/Gherman Iulia
Locul II - Cazac Ilie/Mocanu Anghelina
Dublu B-14:
Locul I - Andries Alin/Virtosu Alexei
Locul II - Boclinca Bogdan/Scobioala Dumitru
Dublu F-14:
Locul I - Farima Renata/Gamretcaia Arina
Locul II - Cebotari Nicoli/Sosnovschi Cristina
Dublu Mixt 14:
Locul I - Snitari Ilie/Akhalaia Mariami
Locul II - Jolea N-V/Virtosu Alexei
Dublu Seniori:
Locul I - Dontu Vasile/Nofit Alexei
Locul II - Andries Alin/Virtosu Alexei
Federatia de Tenis din RM aduce sincere multumiri Ministerului Tineretului si Sportului, precum si Scolii Sportive Specializate Republicane de Tenis pentru sustinerea in desfasurarea Campionatului Republicii Moldova 2015.
De asemenea, sincere multumiri le adresam sponsorilor generali ai FTM, Companiei “Dufremol” si Fundatiei “Miron Shor”, pentru sustinerea continua a activitatii FTM si pentru sprijinul oferit de fiecare data, in orice inceput. De asemenea FTM multumeste partenerilor competitiei - Fundatia pentru Dezvoltare a Tenisului din Republica Moldova, Babolat, Medpark, Aqua Unica si Betty Ice.
Nu in ultimul rand, FTM, ii felicita pe toti sportivii, participanti in cadrul acestui turneu extrem de important si, in special, premiantii si castigatorii urindu-le multa bafta in continuare si cat mai multe victorii.
Serviciul de presa FTM