A avut loc ceremonia de inchidere a Turneului in numele lui Vasile Dobinda
Miercuri, 1 iunie 2016, a avut loc ceremonia de inchidere a Turneului in numele lui Vasile Dobinda, consacrat Zilei Internationale a Copiilor. La ceremonie au fost prezenti Vladimir Garstea, vicepresendinte al FTM, Grigore Cusnir, membru al Biroului Federal FTM, Nicolae Danila, vicedirectorul al Scolii Sportive Specializate Republicane de Tenis si Mariana Erhan, director executiv al FTM. Toti cei prezenti i-au felicitat pe tinerii sportivi cu prilejul Zilei Internationale a Copiilor si le-au urat sa cucereasca noi podiumuri si sa-si realizeze absolut toate visele.
Vasile Dobinda, presedinte de onoare al FTM, al carui nume il poarta acest turneu, nu a putut fi prezent la ceremonia de inchidere din motive de sanatate, insa din numele Federatiei de Tenis din RM, in semn de recunostinta pentru contributia sa de ani de zile la dezvoltarea acestui gen de sport, i-a fost transmis un buchet de flori.
In legatura cu timpul ploios ce se mentine pe parcursul intregii saptamani a turneului, nu a fost posibil de incheiat toate meciurile si de nominalizat toti castigatorii si premiantii pana la inchiderea oficiala a turneului. Astfel, meciurile ramase vor fi jucate pe 2 iunie 2016, iar castigatorii vor fi premiati dupa finisarea meciurilor.
Rezultate
Red
1. Paci Eduard
2. Zaicenco Irina
3. Livitin Matvei
4. Lisita Egor
Orange
1. Radu Serj
2. Semichina Iana
3. Voit Daniil
4. Boclinca Daniel
F10
1. Pavlova Arina
2. Grozavu Madalina
3. Sahnis Ella
B10
1. Gargalic Igori
2. Marinov Alexandr
3. Cazmali Vladimir
F12
1. Haetcaia Vlada
2. Josan Madalina
3. Abbas Aliya
B12
1. Semichin Alexei
2. Cazac Ilie
3. Brovinschi Mihail
F14
1. Gamretcaia Arina
2. Haetcaia Vlada
3. Josan Madalina
B14
1. Boclinca Bogdan
2. Butnaru Andrei
3. Tropin Catalin
F16
1. Gamretcaia Arina
2. Naumenco Polina
3. Bursuc Eduarda
B16
1. Virtosu Alexei
2. Tropin Catalin
3. Butnaru Andrei
Seniori
1. Virtosu Alexei
2. Boldirev Iurii
3. Rusu Catalin
Dublu U10
1. Marinov/Zabolotnaia
2. Busel/Pavlova
Dublu B14
1. Tropin/Vangret
2. Butnaru/Suhina
Dublu F14
1. Josan/Gorsunova
2. Kocharyan/Slavenschi
Mixt U14
1. Tropin/Josan
2. Cazac I./Mocanu
Dublu Seniori
1. Virtosu A./Boldirev
2. Rusu/Golban
Mixt Seniori
1. Butnaru/Malai
2. Boldirev/Gamretcaia
Tablouri
Serviciul de presa FTM